Bezpieczne holowanie samochodów – porady pracownika pomocy drogowej z Krakowa
30 listopada 2021 Piotr 0 Comments
Choć holowanie pojazdów nie jest sprawą skomplikowaną, wymaga od kierowcy znajomości przepisów i doświadczenia. Należy zdawać sobie sprawę, że nieumiejętne holowanie auta może w najlepszym wypadku doprowadzić do jego uszkodzenia. W najgorszym zaś stwarza zagrożenie dla nas i innych użytkowników ruchu drogowego. Pytany pracownika firmy Karambol (pomoc drogowa z Krakowa) jakich błędów przy holowaniu samochodu należy się wystrzegać?
Pamiętajmy, że samodzielne holowanie nie zawsze jest możliwe
Zanim zaczniemy się zastanawiać jak przystąpić do holowania naszego samochodu, musimy zdać sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. Specjalista z krakowskiej firmy specjalizującej się w pomocy drogowej zauważa, że część kierowców decyduje się na holowanie auta z automatyczną skrzynią biegów, co jest niewłaściwe, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu. W żadnym wypadku nie powinno się holować samochodów, które mają niesprawny układ kierowniczy lib/i hamulcowy. Podczas holowania konieczne jest włączenie świateł mijania, dlatego nie można holować auta, w którym światła uległy uszkodzeniu.
Nigdy nie próbujmy samodzielnie holować samochodów ciężarowych, samochodów z przyczepą, a także większej ilości samochodów. Jeżeli mamy wątpliwości, czy stan pojazdu pozwala na holowanie – nigdy nie ryzykujmy. Znacznie bezpieczniej jest w takiej sytuacji zadzwonić po sprawdzoną pomoc drogową.
Pracowni pomocy drogowej z Krakowa: tych błędów unikajmy
Proces holowania pojazdu powinien być drobiazgowo zaplanowany. Zanim wyruszymy w trasę, pamiętajmy, żeby uważnie przeczytać instrukcję naszego samochodu (niektóre modele aut mogą być transportowane tylko na lawecie). Sprawdźmy, czy posiadamy linkę holowniczą i trójkąt ostrzegawczy (są to elementy niezbędne do holowania pojazdu). Pamiętajmy, że holowanie bez trójkąta ostrzegawczego w najlepszym razie skończy się mandatem, w najgorszym – kolizją (trójkąt ostrzegawczy nie jest ozdobą, jego funkcją jest sprawienie by uszkodzone auto było widoczne dla innych kierowców). Bardzo ważne jest, żeby kierowcy auta holującego i holowanego pozostawali ze sobą w kontakcie. Z tego względu zawsze powinniśmy mieć przy sobie telefon i ładowarkę.
Są kierowcy, którzy pamiętają, że podczas holowania należy włączyć światła, jednocześnie zapominają, że powinny być to światła mijania, a nie światła awaryjne.
Warto jest zaopatrzyć się w czerwono- białą linkę holującą, która jest dobrze widoczna dla innych kierowców. Błędem jest zapominanie o oznaczeniu linki, gdy jest ona w innych kolorach. Pamiętajmy, że wówczas konieczne jest oznaczenie jej przy pomocy białych chorągiewek.
Błędem, którego należy bezwzględnie unikać jest przekraczanie prędkości podczas holowania. Oczywiste jest, że jesteśmy zestresowani trudną sytuacją i chcielibyśmy jak najszybciej znaleźć się w domu, jednak ograniczenie prędkości jest konieczne ze względu bezpieczeństwa. Na terenach zabudowanych powinniśmy poruszać się z prędkością 30 kilometrów na godzinę, natomiast poza miastem optymalna prędkość wynosi 60 kilometrów na godzinę.
Holowanie samochodu – o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Podczas holowania auta kierowcy powinni być ze sobą w stałym kontakcie. Jeżeli auto zepsuje się nam na autostradzie nie mamy innego wyboru niż z skontaktowanie się z firmą świadczącą usługi pomocy drogowej (na autostradzie uszkodzone auta mogą być transportowane tylko i wyłącznie na lawecie).
Będziemy czuć się zdecydowanie bezpieczniej, kiedy zawczasu znajdziemy dobrą pomoc drogową. Mieszkańcy Krakowa (i innych wielkich miast) nie powinni mieć problemy ze znalezieniem firmy, która w razie awarii, czy kolizji zajmie się holowaniem ich pojazdu. Pamiętajmy o tym, żeby nawiązać współpracę z pomocą drogową, która świadczy swoje usługi przez 24 godziny na dobę. Ważne jest również, żeby firma dysponowała jak największą flotą pojazdu. Tylko wówczas możemy oczekiwać, że pomoc dotrze do nas szybko, nawet pomimo dużej ilości zgłoszeń (co zdarza się często, gdy spada pierwszy śnieg, który paraliżuje ruch drogowy).