BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

jazda autostrada

Urządzenie telepass – o czym mowa w praktyce?

22 grudnia 2021 Piotr. 0 Comments

Urządzenie telepass jest stosowane już w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, w tym na jednym z polskich odcinków autostrady. Pozwala na pobór opłat na bramkach bez konieczności zatrzymywania pojazdu. W jaki sposób działa i jakie daje nam korzyści? Podpowiadamy. 

Urządzenie telepass — czym jest?

Urządzenie telepass to sprzęt, który został wprowadzony w 1989 roku we Włoszech do poboru myta. Umożliwia poruszanie się pojazdów bez konieczności zatrzymywania się na bramkach i kupna biletów. Urządzenie takie montowane jest w pojeździe, w dolnej części przedniej szyby. Nie zasłania drogi i jest łatwe w użytkowaniu. Działa w technologii mikrofali. Gdy zbliżamy się do punktu poboru opłat, wówczas należy skierować pojazd na specjalny pas — telepass, gdy urządzenie podłączy się z systemem i pobierze opłatę wówczas bramka się otworzy.

Korzyści wynikające ze stosowania urządzenia telepass

Pobieranie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń telepass jest niezwykle proste. Akceptowane jest w trzynastu krajach, m.in. takich jak: Niemcy, Włochy, Hiszpania, Portugalia Francja, Austria, Belgia czy autostrada A4 na odcinku Kraków-Katowice. Może być stosowane w pojazdach o mniejszej i o większej masie, również powyżej 3,5 ton.

Urządzenia zapewniają większą elastyczność, oszczędność czasu i pieniędzy. Umożliwiają wygodne podróżowanie i bezgotówkowe, elektroniczne rozliczenie po wszystkich zarejestrowanych w nim drogach płatnych. Oznacza to, że nie ma konieczności oczekiwania w długich kolejkach poboru opłat.

Urządzenie to nie wymaga zasłaniania szyby przedniej pojazdu ciężarowego, co ułatwia kierowcom takich samochodów widoczność. Zdecydowaną zaletą jest możliwość cyklicznego rozliczenia opłat drogowych. Otrzymujemy fakturę UTA, którą w każdej chwili można sprawdzić za pomocą portalu klienta zawierającą wszelkie rozliczenia z tytułu opłat drogowych.

To bezgotówkowe rozliczanie opłat drogowych oferuje nam również możliwość oszczędności w niektórych krajach. W Hiszpanii do 50%, we Francji do 13% a we Włoszech do 33%. Oferuje również usługi parkingowe w wybranych miejscach we Francji i Włoszech.

Urządzenie telepass dla floty firmowej

Urządzenie telepass jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą, aby ich samochody pokonywały trasę szybko i sprawnie, bez konieczności tracenia czasu kierowcy na bramkach poboru opłat. Dostęp on-line do faktury i profilu klienta jest również niezwykle pomocny, ponieważ umożliwia kontrolę wydatków na przejazdy po płatnych drogach. Warto również wybrać karty paliwowe, które są świetnym rozwiązaniem dla firm posiadających swoją flotę, pozwalającym obniżyć koszty transportu.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz