BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

zakup auta

Kupujesz samochód? O tym warto pamiętać!

18 stycznia 2021 Piotr. 0 Comments

Kupno samochodu to nie tylko duża przyjemność, ale i szereg obowiązków. Powinniśmy pamiętać przynajmniej o kilku rzeczach, które należy zrealizować jeszcze przed zakupem pojazdu, jak i już po jego nabyciu. Należy więc upewnić się, że pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC oraz jest w dobrym stanie technicznym. Nie zapominajmy też o jego zarejestrowaniu!

Ubezpieczenie OC samochodu – pojazd musi je posiadać!

Przepisy prawa wymagają, aby na każdy pojazd była wykupiona obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej. Nabywając samochód używany powinniśmy zweryfikować, czy poprzedni właściciel je opłacał. Jest to możliwe zarówno poprzez obejrzenie dokumentu potwierdzającego zakup OC, jak i na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Natomiast w przypadku samochodu nowego (z salonu), zakup ubezpieczenia powinien być dokonany najpóźniej w dniu jego rejestracji. Zachęcamy, aby bezwzględnie zadbać o ten aspekt: ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i nie na możliwości, by z niego zrezygnować. Nieposiadanie polisy będzie wiązało się z nałożeniem bardzo wysokich kar finansowych!

Wykonanie badań technicznych auta

Wpadł nam w oko używany samochód o świetnym stanie wizualnym? Nie ulegajmy pierwszemu wrażeniu. Sprzedawcy opanowali do perfekcji stwarzanie pozorów wysokiej jakości pojazdów, których realny stan techniczny jest daleki od idealnego. Zanim zdecydujemy się zakup wybranego egzemplarza, koniecznie wykonajmy nim jazdę próbną oraz udajmy się do stacji kontroli pojazdów.

W tym miejscu uczulamy, aby oceny auta dokonał wybrany przez nas specjalista, a nie osoba polecona przez sprzedawcę. Handlarze często wskazują klientom diagnostów, z którymi sami współpracują – co bez wątpienia jest bardzo niekorzystne i nieobiektywne. Sami wybierzmy fachowca, który przejrzy wybrany samochód i wyda wartościową rekomendację.

Sporządzenie umowy sprzedaży i przekazanie dokumentów

Sprzedaż pojazdu powinna nastąpić w oparciu o umowę sprzedaży lub fakturę VAT (w przypadku zawodowych sprzedawców aut). Na umowie tej powinny znaleźć się wszystkie dane dotyczące stron transakcji (w tym imiona i nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania), jak i szczegółowe dane samochodu (nr VIN, model, marka, numer rejestracyjny). Jeśli nie braliśmy udziału w spisaniu treści umowy, należy dokładnie się z nią zapoznać!

Ponadto, właściciel samochodu ma obowiązek przekazania nam szeregu dokumentów. Będzie to przede wszystkim dokument potwierdzający ubezpieczenie pojazdu, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu (jeśli była sporządzona). Warto również pozyskać wszelkie dotychczasowe faktury związane z naprawami auta, książkę serwisową, itp.

Rejestracja pojazdu – to nasz obowiązek

Ostatnim obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest jego zarejestrowanie. Rejestracja pojazdu odbywa się w starostwie powiatowym w miejscu zamieszkania właściciela samochodu (lub w urzędzie miasta w przypadku miast na prawach powiatu). Pamiętajmy, że na rejestrację pojazdu mamy 30 dni od daty jego zakupu – pod groźbą kary finansowej nakładanej przez starostę!

Do zarejestrowania auta potrzebny jest dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie samochodu, dowód zakupu oraz tablice rejestracyjne (trzeba je zabrać ze sobą). Konieczne będzie także uiszczenie stosownych opłat oraz przedstawienie urzędnikowi dowodów wpłat. Po zarejestrowaniu auta zostanie wydane pozwolenie czasowe ważne przez 30 dni. Dopiero po tym czasie możliwe będzie odebranie właściwego dowodu rejestracyjnego.

Nie zapominajmy o formalnościach!

Przed zakupem samochodu należy zadbać o kilka elementów. Podstawowymi są kwestie formalne, takie jak ubezpieczenie OC, sporządzenie umowy sprzedaży, czy pozyskanie dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Konieczne jest również dokładne zbadanie nabywanego pojazdu, a na koniec jego zarejestrowanie. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek podczas eksploatacji nowego nabytku.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz