BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

opony zimowe

Dobre opony zimowe – czyli jakie?

26 kwietnia 2021 Piotr. 0 Comments

Wybór dobrych opon zimowych nie powinien być przypadkowy, dlatego aby mieć pewność, że podjęliśmy właściwą decyzję, koniecznie weźmy pod uwagę kilka czynników determinujących ich dobrą jakość. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Opony zimowe a letnie

Najbardziej istotną różnicą między oponami zimowymi, a letnimi jest rzeźba bieżnika. Nie bez znaczenia pozostaje także mieszanka. Tutaj warto wiedzieć to, że ogumienie, jakie się stosuje w cieplejszych warunkach zimą szybko twardnieje, co przekłada się na jego elastyczność. To jeden z najważniejszych czynników, jakie wpływają na to, że powinniśmy zdecydowanie z nich zrezygnować na czas zimowych miesięcy. Trzeba pomyśleć o tym wówczas, kiedy temperatura na dworze zaczyna oscylować w granicy 7 stopni Celsjusza. Jeśli jesteśmy już posiadaczami tak zwanych zimówek, to koniecznie sprawdźmy to, czy w jakim są stanie i rzecz jasna, jak długo już je używamy. Jak sprawdzić wiek opony? Na jej boku znajduje się ciąg 4 cyfr z których dwie pierwsze, to tydzień, a kolejne rok produkcji.

Opony zimowe, a rodzaje bieżników

Jeśli bierzemy pod uwagę mniejsze auto osobowe i koszt produkcji (tutaj mowa o najtańszym), to mamy do czynienia z symetryczną rzeźbą. W praktyce oznacza to, że boki bieżnika i ich ułożenie jest takie samo po obu zewnętrznych stronach opony. Opony te mają co prawda słabsze parametry trakcyjne, niemniej są wytrzymałe i mają niskie opory toczenia. Tutaj jednak warto jest stawiać na dobry sklep internetowy z oponami w którym można mieć pewność, że modele charakteryzują się dobrą klasą, jednym z nich jest na przykład https://noweopony.pl/.

Wśród kierowców jednymi z najpopularniejszych opon zimowych są jednak modele, które wyposażono w bieżnik kierunkowy. Ich kształt przywodzi na myśl literę V, albo też U. Tego typu opony dobrze radzą sobie z odprowadzaniem zarówno błota poślizgowego, jak i wody. Jeśli jednak stawiamy na zaawansowane technologie, wówczas możemy pomyśleć o oponach asymetrycznych. Wzory ich bieżnika są różne po stronie wewnętrznej i zewnętrznej.

Opony zimowe, a użytkowanie samochodu

Kolejnym z najważniejszych czynników przy wyborze opon zimowych, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę jest to, w jaki sposób i gdzie najczęściej użytkujemy auto. Pamiętajmy też o tym, że o właściwościach dobrego ogumienia, dostępnego m.in. w tym sklepie internetowym z oponami https://noweopony.pl/opony/zimowe/195/65/r15 mówią etykiety. Wydajność energetyczną sprawdzimy na ikonie z dystrybutorem paliwowym. Nie bez znaczenia pozostaje także klasa. Tutaj mówimy o przedziale od A do G. W przypadku A, mamy pewność, że najbardziej zaoszczędzimy na paliwie.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz