BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

nawigacja gps

Nawigacja GPS — najlepszy przyjaciel kierowcy czy mały szkodnik?

14 kwietnia 2021 Piotr. 0 Comments

Na pewno znasz to uczucie, gdy czas Ci nie sprzyja, a korzystając z urządzenia do nawigacji GPS, nagle zostajesz wyprowadzony w szczere pole. Niestety zdarza się to dość często — nawet najlepsze nawigacje GPS nie są bowiem niezawodne. Nie koniecznie musi to być jednak wina Twojego urządzenia — na Ziemi istnieje jeszcze wiele miejsc, do których GPS wskaże Ci drogę. Niewątpliwe jednak pomoże Ci się odnaleźć w wielu sytuacjach. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się, kiedy gadżet ten warto mieć pod ręką.

Zalety posiadania nawigacji GPS

Jedną z najbardziej oczywistych zalet posiadania takiego urządzenia jest dostęp do map, które pomagają kierowcom dotrzeć do wyznaczonego miejsca — i to w jak najkrótszym czasie. Nawigacja GPS za pomocą sygnału radiowego pobieranego z satelitów dostarcza informacji o aktualnym położeniu pojazdu. Jest to również metoda znacznie skuteczniejsza od korzystania ze zwykłej, papierowej mapy. Trajektoria trasy mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb kierowcy, uwzględniając np. omijanie płatnych autostrad lub dużych, zakorkowanych miast. Niektóre urządzenia pozwalają również na wybór tras położonych w pobliżu atrakcji turystycznych. Na wyświetlaczu urządzenia, który zazwyczaj jest dotykowy, pojawiają się informacje odnośnie pobliskich restauracji, zajazdów czy przydrożnych toalet.

Wyposażone w głośnomówiący tryb urządzenia GPS nie obniżają komfortu jazdy. Wręcz przeciwnie — nie odciągając wzroku kierowcy od warunków drogowych, pozwalają mu skupić się na bezpiecznym prowadzeniu auta. Nowoczesne modele nawigacji GPS, między innymi te ze sklepu Decathlon, posiadają również wiele dodatkowych opcji. Są to np.:

  • Nawiązywanie połączeń za pomocą Bluetooth;
  • Dostęp do przeglądarki internetowej;
  • Zestawy audio-video;
  • Przewodniki i mapy turystyczne;
  • Automatyczne wzywanie pomocy drogowej na miejsce wypadku.

Wady urządzenia GPS

Niestety urządzenia tego typu oprócz zalet posiadają również kilka wad. Do najpoważniejszych należą gubienie sygnału oraz kierowanie w złe miejsca. Takie wyprowadzenie „w pole” może być spowodowane m.in. brakiem synchronizacji urządzenia. Dlatego też posiadając je, należy pamiętać, iż urządzenia te wymagają regularnego aktualizowania map. Niestety czasem pobranie tych aktualizacji wiąże się z dodatkowymi kosztami — niestety nie wszystkie z nich można pobrać bezpłatnie. Niestety również i wtedy trzeba liczyć się z niektórymi ograniczeniami urządzeń GPS. Niestety nie są one w stanie przewidzieć, które z odcinków trasy mogą być zamknięte np. z powodu remontu lub niespodziewanego wypadku drogowego.

Nawigacja GPS w telefonie komórkowym

Obecnie wszystkie produkowane smartfony posiadają zainstalowane aplikacje  i mapy GPS. Należy jednak pamiętać, że ich zbyt częste użytkowanie może przyczynić się do spadku poziomu naładowania baterii. Aplikacje te pożerają baterie w tempie ekspresowym. Ich częste używanie może także spowodować spadek efektywności działania baterii. Nawigacja w telefonie, choć w większości przypadków darmowa, może również generować olbrzymie koszty. Zwłaszcza jeżeli jest używana za granicą, a szczególnie w trakcie przejazdów przez kraje, które nie są państwami członkowskimi UE. Dlatego za granicą lepiej jest używać tradycyjnych urządzeń GPS. Dzięki temu Twój pakiet internetowy się nie wyczerpie, a smartfon nie wygeneruje większych opłat.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz