BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

turbosprezarki

Regeneracja i naprawa turbin. Serwis turbosprężarek – Turbo Centrum

2 kwietnia 2021 Piotr. 0 Comments

Obecnie silniki montowane w samochodach podlegają procesowi downsizingu, czyli zmniejszaniu pojemności przy zachowaniu wysokiej mocy. W efekcie wiele aut jest wyposażonych w turbosprężarkę. Jeśli dojdzie do jej awarii, niestety wymiana na nową będzie bardzo kosztowna. Na szczęście istnieje tańsza alternatywa, czyli naprawa lub regeneracja turbiny.

Regeneracja turbiny – na czym polega?

Awaria turbiny prowadzi przede wszystkim do znacznego spadku mocy silnika. Regeneracja turbo powinna być szczególnie szybko wykonana w przypadku aut napędzanych Dieslem. Uszkodzona turbosprężarka może przepuszczać duże ilości oleju, doprowadzając do „rozbiegnięcia się” jednostki napędowej i w konsekwencji nawet zatarcia.

Warto więc regularnie kontrolować stan tej części, a w razie stwierdzonych usterek jak najszybciej wybrać się do dobrego warsztatu. Koszt zakupu nowego elementu jest bardzo duży, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest naprawa turbiny. Regeneracja zaczyna się przede wszystkim od dokładnego wymycia części. Następnie oceniany jest ogólny stan poszczególnych elementów pod kątem ich ewentualnej wymiany.

Serwis turbosprężarek jest szczególnie skomplikowany w przypadku modeli z tzw. zmienną geometrią. W ich przypadku klasyczny zawór upustowy zastępują łopatki, które mogą zmieniać swój kąt nachylenia. Rozwiązanie to zwiększa elastyczność turbiny, która zapewnia silnikowi odpowiednie doładowanie już w dolnym zakresie obrotów. W przypadku takiej turbosprężarki regeneracja powinna być wykonywana w specjalistycznym, odpowiednio wyposażonym i przede wszystkim doświadczonym zakładzie.

Po czym rozpoznać awarię turbo?

Właściciele pojazdów z silnikami wyposażonymi w tę część powinni wiedzieć, jakie są pierwsze oznaki jej zużycia. Serwis i regeneracja turbosprężarki mogą być niezbędne, m.in. gdy:

  • auto wyraźnie straciło moc, szczególnie w dolnym lub górnym zakresie obrotów,

  • pojawiło się znaczące zużycie oleju bez wyraźnych oznak wycieku z silnika – dodatkowym objawem często jest niebieski kolor spalin,

  • turbo stało się głośniejsze,

  • występują niepokojące drgania pod maską, którym często towarzyszy zapalenie się kontrolki „check engine”.

Oczywiście wystąpienie któregoś z powyższych objawów nie musi oznaczać, że niezbędna będzie regeneracja turbo. Jednak z pewnością warto w takiej sytuacji wybrać się do dobrego warsztatu mechanicznego na dokładną diagnozę, która potwierdzi, czy naprawa turbiny jest niezbędna.

Serwis turbosprężarek

Uszkodzenie tej części wcale nie musi oznaczać dużych wydatków dla właściciela auta. Firmy oferujące profesjonalny serwis turbosprężarek zrealizują usługę naprawy tanio i wystawią długą gwarancję. Regeneracja turbin musi być wykonana z wykorzystaniem wysokiej jakości podzespołów zamiennych i zgodnie ze standardami technologicznymi producenta turbo.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz