BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

nieruhomosci

Na co zwrócić uwagę sprzedając nieruchomość?

30 maja 2022 Piotr. 0 Comments

Najważniejszą kwestią jest znalezienie kupca i dokonanie bezpiecznej transakcji. Warto się zatem przygotować do całego procesu sprzedaży nieruchomości. Od czego zacząć? Kluczowe jest sprawdzenie stanu prawnego danego lokalu oraz zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów, które z całą pewnością przydadzą się podczas sprzedaży. Zwróć uwagę na to, aby w papierach nie było żadnych niejasności. Zrób wycenę mieszkania najlepiej z pomocą doświadczonego rzeczoznawcy, który określi ile możesz wziąć za dany lokal. Usuń wszelkie usterki w mieszkaniu, postaw na gruntowne sprzątanie, zadbaj o to, aby wnętrze wyglądało na schludne i zadbane. Warto zdecydować się na pomoc agencji nieruchomości. Pośrednicy znają się na takich transakcjach i z całą pewnością będą w stanie pomóc Ci w sprzedaży nieruchomości, tak aby było to dla Ciebie korzystne.

Jakie dokumenty warto przygotować?

Pod względem formalności musisz wiedzieć  jakie dokumenty do notariusza przygotować, by mogło dojść do zawarcia umowy. Gdy sprzedajesz mieszkanie własnościowe niezbędne są:

 • akt własności nieruchomości – może nim być np. notarialnie zawarta umowa kupna mieszkania, umowa darowizny, czy prawomocne orzeczenie sądu o nabyciu spadku,

 • odpis z księgi wieczystej,

 • zaświadczenie o wymeldowaniu właścicieli i lokatorów lub oświadczenie o terminie dokonania takiego wymeldowania,

 • zaświadczenie o braku zaległości wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Jeżeli umowa ma dotyczyć sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, potrzebne będzie zaświadczenie ze spółdzielni.

Sprawdź nasz skup nieruchomości https://transakcja24h.pl/

Czy trzeba gdzieś zgłosić sprzedaż mieszkania?

Wiele osób zastanawia się czy warto zgłaszać chęć sprzedaży mieszkania. Z pewnością warto taką informację przekazać do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej ale tak naprawdę powinien to zrobić nowy nabywca. Do kupującego należy przepisanie mediów takich jak internet czy telewizja na swoje nazwisko. Sprzedawca jest zobowiązany do zgłoszenia faktu sprzedaży mieszkania do urzędu skarbowego, ale należy to zrobić przy okazji najbliższego rocznego rozliczenia. W przypadku, gdy mieszkanie objęte jest podatkiem od nieruchomości, konieczne jest także zgłoszenie jego sprzedaży do urzędu gminy.

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

 • Przygotowanie dokumentów

 • Przygotowanie mieszkania do sprzedaży

 • Wycena nieruchomości

 • Umieszczenie ogłoszenia

 • Znalezienie kupca

 • Zawarcie przedwstępnej umowy kupna mieszkania 

 • Zawarcie przed notariuszem właściwej umowy sprzedaży nieruchomości

 • Rozliczenie z kupującym

 • Przekazanie mieszkania nabywcy

 • Rozliczenie podatku od sprzedaży mieszkania

Umowa sprzedaży mieszkania zawsze musi być zawarta w obecności notariusza. Tylko on dba o jej prawidłową treść. Powinna ona zawierać głównie dokładne dane obu stron umowy, opis sprzedawanej nieruchomości, cenę oraz sposób i termin jej zapłaty przez kupującego. W przypadku sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym trzeba zwrócić uwagę, aby w umowie znalazł się zapis przedstawiający, jaką kwotę nabywca ma zapłacić sprzedającemu, a jaką ma wpłacić do banku. Niezmiernie ważna jest klauzula o poddaniu się przez kupującego egzekucji w trybie art. 777 § 1 KPC w sytuacji, gdy nie zapłaci on podanej kwoty w wyznaczonym wcześniej terminie.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz