BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

likwidacja szkod

Jak przebiega likwidacja szkód zagranicznych?

7 marca 2023 Piotr. 0 Comments

Likwidacja szkody to złożony proces. Od jego przebiegu zależy to, czy ubezpieczona osoba otrzyma odszkodowanie. Dlatego bardzo ważne jest jej prawidłowe wykonanie. Jak przebiega likwidacja szkody, gdy wypadek miał miejsce za granicą?

Jak wygląda proces likwidacji szkód?

Niestety wypadki drogowe mogą zdarzyć się wszędzie. Nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności i wszelkich zasad bezpieczeństwa, może dojść do niebezpiecznej sytuacji, np. z powodu warunków atmosferycznych lub zaniedbań ze strony innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie ubezpieczenia. Aby możliwe było otrzymanie ewentualnego odszkodowania, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Ważne jest spisanie szczegółowych danych osób uczestniczących w zdarzeniu. Likwidacja szkód zagranicznych podobnie jak krajowych składa się z kilku etapów.

Pierwszym, oczywistym krokiem jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Należy podać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia i dołączyć niezbędną dokumentację. W przypadku szkody osobowej należy dołączyć kompletną dokumentację medyczną oraz rachunki za wszelkie koszty poniesione w celu leczenia. Należy również wybrać sposób naprawy samochodu – jeśli planujesz zająć się tym na własną rękę, musisz przedstawić kosztorys. Jeśli zlecisz naprawę seriwsową – wszystkim zajmuje się ubezpieczyciel. Kolejnym etapem jest ocena rzeczoznawcy. Następnie ubezpieczyciel wydaje decyzję o przyznanym odszkodowaniu.

Kiedy rzeczoznawca jest wymagany?

Ocena rzeczoznawcy jest niezbędna w przypadku poważnych uszkodzeń pojazdu. Wykonuje on dokumentację fotograficzną i ocenia wartość uszkodzeń. Jest również wymagana w innych sytuacjach, takich jak np. sprowadzenie pojazdu do Polski z zagranicy. Wycena samochodu do akcyzy Warszawa czy każde inne miasto to niezbędny etap legalizacji auta w kraju. Jej prawidłowe wykonanie może mieć wpływ na ustalenie wysokości opłat. Warto więc korzystać z usług rzeczoznawcy z dużym doświadczeniem i szeroką wiedzą.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz