BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

przeglad samochodu

W jakim celu wykonywane są przeglądy rejestracyjne aut?

18 listopada 2022 Piotr. 0 Comments

Zagadnienie przeglądu aut jest znajome każdemu kierowcy, przy czym istnieją różne typy i cele takich przeglądów. Ważnym i regularnie wykonywanym badaniem jest przegląd rejestracyjny – bez dokumentu poświadczającego jego realizację pojazd nie jest uprawniony do użytkowania w ruchu.

Diagnostyka pojazdów a przegląd rejestracyjny

Obowiązkowe badania techniczne auta należy wykonywać co określony czas. W przypadku przeglądu rejestracyjnego jest to rok. Żeby we właściwym czasie zrealizować przeglądy rejestracyjne w Gliwicach trzeba odwiedzić stację diagnostyczną. Może to być stacja okręgowa lub podstawowa. Najlepiej wybrać tę znajdującą się blisko miejsca zamieszkania, ale nie jest to w żaden sposób regulowane prawnie.

Stacje podczas badania realizują dokładny przegląd stanu technicznego pojazdu. W rezultacie do książeczki należącej do kierowcy wpisywane jest potwierdzenie, potwierdzane pieczątką. Przegląd nie jest darmowy – badanie stanu technicznego pojazdu w Gliwicach wiąże się z poniesieniem kosztu w wysokości około 100 zł za zwykłe auto.

Stacja kontroli pojazdów – jak wygląda badanie?

Sprawnie działający pojazd poddany przeglądowi może być w typowy sposób wykorzystywany na drodze. Jeśli jednak znajdą się jakieś usterki, badanie trzeba będzie powtórzyć. Wykonująca je okręgowa stacja kontroli pojazdów w Gliwicach wskazuje, gdzie wystąpił problem. Po jego usunięciu przechodzi się badanie po raz kolejny.

Test jest złożony i uwzględnia sprawdzanie poszczególnych podzespołów. Przegląd samochodu w Gliwicach dotyczy m.in. hamulców, ustawienia świateł, układu kierowniczego, układu kół itd. Każdy z parametrów sprawdzanych musi mieścić się w zalecanym przedziale, żeby kierowca mógł uzyskać niezbędną pieczątkę.

Diagnostyka samochodowa – dodatkowe testy

Istnieje możliwość realizacji dodatkowych badań, jeśli są konieczne. Jednym z przykładów jest przegląd dokonywany po wypadku lub stłuczce. Okręgowa stacja kontroli pojazdów w Gliwicach przeprowadza takie testy, by potwierdzić, że pojazd nadaje się do dalszego użytkowania.

Podsumowując, przeglądy rejestracyjne aut są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów poruszających się po drogach. Mogą być też realizowane po uszkodzeniach, stłuczkach jako potwierdzenie ich usunięcia.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz