BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

przeglad samochodowy

Stacja kontroli pojazdów – co trzeba wiedzieć przed pierwszą wizytą?

8 listopada 2022 Piotr. 0 Comments

Przegląd techniczny samochodu jest w Polsce obowiązkowy. Przeprowadza go autoryzowana stacja kontroli pojazdów. Każde dopuszczone do ruchu auto musi przejść w takim miejscu odpowiednie badania. Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą w takim miejscu? Podpowiadamy.

Jakie usługi oferuje stacja kontroli pojazdów?

Każda stacja kontroli pojazdów wykonuje podstawowy przegląd techniczny auta. W takim miejscu wykonywane są okresowe badania samochodów. Specjaliści pracujący w stacji sprawdzą, czy dany pojazd jest bezpieczny i nadaje się do ruchu. W przypadku stwierdzenia wszelkich nieprawidłowości kierowca otrzymuje określone zalecenia do usunięcia podanych usterek.

Zakres usług konkretnej firmy zajmującej się wykonywaniem przeglądów technicznych zależy od danej placówki. Większość z nich oferuje podstawowe sprawdzanie samochodów osobowych. Natomiast te większe firmy wykonują kontrole także aut dostawczych i ciężarowych, motocykli, motorowerów oraz ciągników i przyczep. Zakres badań kontrolnych zależy w głównej mierze od specjalizacji zatrudnionego tam diagnosty.

Stacja kontroli pojazdów – pierwsza wizyta

Samochody osobowe używane muszą wykonywać przeglądy techniczne co roku. Inaczej wygląda kwestia w przypadku nowego pojazdu. Tutaj pierwszy przegląd jest konieczny po trzech latach od momentu jego rejestracji. Na drugie badanie należy udać się przed  upływem dwóch lat. Warto mieć świadomość, że przeglądy okresowe pojazdów w Kobyłce trwają od 20 do 30 minut, więc kierowca zazwyczaj nie musi rezerwować wcześniej wizyt.

Jeżeli nowy pojazd wyposażony jest w instalację LPG, to konieczne jest wykonywanie przeglądów co roku. Diagnosta sprawdza szczelność znajdujących się tam przewodów, dlatego przed udaniem się do stacji kontroli, należy upewnić się, że zatankowaliśmy gaz. Jeśli wcześniej było przeprowadzane doraźne badanie zbiornika LPG, to należy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty to potwierdzające.

W przypadku pierwszej diagnostyki aut sprowadzanych zza granicy należy dysponować czasową rejestracją oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu z danego kraju.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz