BLOGZMOTORYZOWANY.PL

Samochody, motoryzacja, super auta, tuning, BLOG MOTORYZACYJNY!

wnętrze samochodu

Na czym polega serwis klimatyzacji samochodowej?

28 lipca 2023 Piotr. 0 Comments

W dobie ocieplającego się klimatu, klimatyzacja w samochodzie stała się niemal koniecznością. Właściwe działanie tego systemu wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Serwis klimatyzacji samochodowej to kompleksowe działania, mające na celu sprawdzenie, konserwację oraz naprawę układu chłodzącego i jego podzespołów. W poniższym artykule omówimy poszczególne aspekty związane z serwisem klimatyzacji w samochodzie.

Co wskazuje na potrzebę serwisowania klimatyzacji samochodowej?

Pierwszym sygnałem, który wskazuje na potrzebę serwisowania klimatyzacji jest spadek efektywności chłodzenia wnętrza pojazdu lub przeciągający się czas osiągnięcia żądanej temperatury. Niewydolność układu może być także rezultatem wycieku czynnika chłodzącego. Warto zwrócić uwagę na przykre zapachy, pochodzące z klimatyzacji, które mogą oznaczać rozwój bakterii i grzybów na skutek nieprawidłowej eksploatacji.

Kolejnym sygnałem świadczącym o potrzebie przeprowadzenia np. serwisu klimatyzacji w Czaplinku może być wzrost zużycia paliwa, co świadczy o zwiększonej pracy układu chłodzenia. Wyraźny sygnał wysyła też system ostrzegawczy w postaci kontrolki na tablicy rozdzielczej. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie doświadczamy żadnych uciążliwości związanych z działaniem klimatyzacji, kontrola i serwis powinny być wykonywane co najmniej raz w roku.

Co obejmuje serwis klimatyzacji w samochodzie?

Serwis klimatyzacji samochodowej, który oferuje Firma transportowa PIO Trans, to szereg czynności technicznych, mających na celu sprawdzenie i utrzymanie właściwego funkcjonowania układu chłodzenia. Przede wszystkim obejmuje on kontrolę szczelności i ewentualne uzupełnienie czynnika chłodzącego. Czynnik chłodzący ma kluczowe znaczenie dla pracy klimatyzacji, gdyż warunkuje prawidłowe działanie kompresora oraz wymienników ciepła.

Kolejnym etapem serwisu klimatyzacji jest kontrola i wymiana filtrów kabinowych. Filtr kabiny pełni funkcję oczyszczania powietrza przed dostaniem się do wnętrza samochodu, chroniąc przed kurzem, pyłkami i innymi zanieczyszczeniami. Regularna wymiana filtrów pozwala uniknąć nieprzyjemnych zapachów oraz uchronić system przed rozwijaniem bakterii i pleśni. W serwisie klimatyzacji samochodowej sprawdzane są również podzespoły układu chłodzenia, takie jak sprężarka, wentylator czy zawór rozprężny. Diagnozowany jest także stan elektroniki układu oraz ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz